Te rámosolyogsz, ő pedig ellopja a lelked egy darabkáját. - A borzalmak hívása

 Nagyon örültem, mikor megjelent a Rémtörténetek a világ minden tájáról "sorozat" második kötete, ugyanis az első nagy kedvencem volt annak idején, amikor Veres Attila történeteit előszeretettel pörgettem kezeim között. Maga az írásgyűjtemény koncepciója az, hogy olyan rémisztő, horror történeteket fog össze, melyek olyan országok írásai, ahol kevés figyelem tevődik a zsáner nagyszerű íróira, tehát egyfajta hiánypótlóként próbál hozzájárulni azok népszerűsítéséhez. A mostani sem vállalkozott másra, itt egy újabb gyűjtés 19 új történettel. A továbbiakban ezeket mutatom be röviden.

Cím:
 A borzalmak hívása
Kiadó: Agave Könyvek
Oldalszám: 320
Eredeti ár: 5680
Fülszöveg: A World Fantasy- és Shirley Jackson-díjakra jelölt antológia második kötete ismét széles körű és különleges horrorválogatás, mely országok határait átlépve feszegeti a zsáner kereteit.

Egy befolyásos görög család hátborzongató hagyományokat őriz; egy észt falu gabonaszárítója rettenetesebb tragédiát rejt a vártnál; egy francia kislány megégeti magát, majd megszállottja lesz annak, amit a lángokban látott; egy haiti politikus, aki a hatalomért bármit és bárkit hajlandó feláldozni. A Valancourt Books szerkesztői újra világkörüli felfedezőútra indultak, hogy felkutassák különböző országok legkiválóbb írásait.

A kötetben helyet kapott a horror iránti rajongásáról hagyományosan híres Japán és Dél-Korea, valamint olyan, számunkra kevésbé ismert országok irodalma, mint Puerto Rico és India, illetve Indrek Hargla és Steinar Bragi személyében már itthon is komolyabb népszerűségnek örvendő szerzők műveit is olvashatjuk.
 A kötet egyből egy számomra erős kezdéssel indít: A végakarat az árnyékok világát fordítja egy kicsit ki, melynek világában egy uzsorás uralkodik mindenki felett. Vagy lehet, hogy valami más áll a dolgok hátterében? A következő történet A szerencsés este, ami a kapzsiság árát mutatja be, inkább furcsa, mint félelmetes módon. Ezután következett a Fehércsont hárfa, ami Kínához kapcsolható írás, és azt hivatott bemutatni, mikor egy párkapcsolatban az egyik fél folyamatosan csak ad és ad. Ez a történet nagyon megfogott, annyira érződött rajta a nemzetisége, gyönyörűen van megírva. Sokáig érleltem még magamban, és még biztosan szeretném egyszer újraolvasni. A háború-val folytatódik, melyben nem igazán tudja eldönteni senki se, hogy hol is zajlik igazából a rettegett háború. Mindenki mond mindent, a pletykák utat törnek maguknak. Ez számomra az aktualitások miatt volt érdekes párhuzam a mai világ történéseivel összevetve.

 A következő történet A sikoltó, egy brazíliai kisváros különös, sikoltozó hangjainak nyomába eredhetünk. Ez számomra nem volt maradandó, elég sokat kellett most ügyködnöm rajta, hogy egyáltalán eszembe jusson, mit is olvastam ebben a novellában. Ettől már jobban teljesített A seb és a nap, mely egy japán írás, és a korábbi keleti, kínai társához hasonlóan ez is egy nagyon különleges írás. Mi férhet el egy sebben? Folytatjuk is A hangya című novellával, melyben egy elmérgesedett exkapcsolat különleges meglepetéseként okozott átalakulásnak lehetünk a szemtanúi. Szuper, hogy került a válogatásba egy ilyen is. Sorrendben a következő az orosz A Regensburgi Fesztivál, mely a betagozódást, társadalmi beilleszkedést boncolgatja már fiatal kortól kezdve. A Maszk című írás a függőségekre épít, melyben egy különös kaparászó hanghoz köthető különös teremtmény megszállottja lesz egy házastárs férfi tagja. Természetesen ez a kapcsolat nem lesz számára kifizetődő.

 Kétségkívül az egyik legfurább írás A harangnyelv volt a kötetben. Egy kis faluban harangkongás, és a harang által "megszületett" csecsemő hoz óriási galibát a falu lakóira. Természetesen hamar kiderül, hogy mi is áll a szörnyűségek hátterében, igaz, addigra lehet, hogy már végzetesen késő. Menedék a viharban egy szintén felejthető, gyengébb írás egy férfiról, akinek különös szórakozásban lehet része. Folytatjuk is sorrendben: A következmények vonata egy izgalmas koncepció, ahol döntési helyzetbe kényszerül főszereplőnk: a könnyebb utat választja? A Hamuálmok is nagy kedvencem volt a kötetben. A tűzzel és annak erejével operál egy bár nyilvánvaló végkifejlettel, mégis nagyon szépen megírva.

 A szerelem természete következik: a realisztikusan megírt történetek közül a legdurvább. Egy pornós pár szörnyűségeibe enged betekintést webkamerán keresztül. Csak erős idegzetűeknek! A tammõkülai gabonaszárító szintén egy erős írás. Egy természetfeletti erő veszélyezteti ismét a szereplőinket, melynek okáért alapos nyomozást kell végezni. Aztán persze ki is derül, hogy mi történt a régmúltban. A futó rövid, de velős története nevéből adódóan egy futót mutat be, aki a természet jelzéseit figyelmenkívül hagyja. Valószínűleg érdemes figyelni a jelekre. Az Elsőszülöttben egy családi hagyomány áldozata lesz egy pár elsőszülött gyermeke. Meddig kell ezeknek alárendelnünk magunkat, családunkat?

 Végéhez közeledve a végjátékban olvashatjuk A sápadt fantom-ot, ami kicsit segít hangolódni az utána következő, már durvább történetre. Bevallom most mikor írom, kicsit össze is zavarodtam a kettő szétválasztásán. A másik, Az éhség léptei sokkal maradandóbb volt számomra. Emlékezetesen is indít: "Azoknak a szemgolyóknak az íze még mindig a szájában zsongott, ahogy kis cuppantások kíséretében az utóízűket kóstolgatta.". Szerintem ez tökéletesen leírja, mire is számíthat vele kapcsolatban az olvasó. Végül pedig A láthatatlan világ csodái zárja a folyamot. Gondoltatok már arra, milyen lenne láthatatlannak lenni? Éreztétek már úgy, hogy valaki figyel titeket? Na ez a történet a kettőt vegyíti, hogy aztán pedig egy érdekes világot rajzoljon ki előttünk.

 Összességében örülök, hogy elolvastam ezeket a történeteket. Vegyes válogatás, nem lehet mindegyikre azt mondani, hogy hiba nélküli, de az olvasó talál benne nagyon is különleges darabokat. Kíváncsian várom, hogy további kötetekben milyen különlegességeket mutatnak majd be.

Értékelés:
Borító:

Üdvözlettel: Uszáma.

0 Megjegyzések